piątek, 30 grudnia 2011

Tajemnica życia



James Watson wraz z Francisem Crickiem w roku 1953 odkryli strukturę cząsteczki kwasu deoksyrybonukleinowego – DNA, która jak podejrzewali, była kluczem do rozwikłania tajemnicy życia. Podwójna helisa zapewniła im Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny i to, że uczymy się o nich w szkole (co nie wszystkich cieszy). Z kolei Andrew Berry zajmuje się genetyką drozofili melanogaster (pod tą pięknie brzmiącą łacińską nazwą kryje się muszka owocówka) na Uniwersytecie Harvarda. Książka została wydana z okazji pięćdziesiątej rocznicy odkrycia podwójnej helisy. Ukazuje kulisy odkrycia , a także jego skutki dla rozwoju genetyki, a także naszego rozumienia kim jesteśmy. Wspaniała, fascynująca podróż przez historię nauki, pełna anegdot i zawierająca pewną dawkę wiedzy naukowej, którą nawet laik zdolny jest przyswoić i przynajmniej z grubsza zrozumieć o czym mowa.
Najprościej będzie przedstawić zawartość tej książki przytaczając spis rzeczy:
1.       Początki genetyki: od Mendla do Hitlera
2.       Podwójna helisa: istota życia
3.       Odczytywanie kodu: DNA i życie
4.       Zabawa w Stwórcę: DNA projektowany na miarę
5.       DNA, dolary i leki: biotechnologia
6.       Burza w talerzu owsianki: genetyczna modyfikacja żywności
7.       Ludzki genom: scenariusz życia
8.       Odczytywanie genomów: ewolucja w działaniu
9.       Pożegnanie z Afryką: DNA i ewolucyjna przeszłość człowieka
10.   Genetyczny odcisk palca: DNA w sądzie
11.   Polowanie na gen: genetyka ludzkich chorób
12.   Zwalczyć chorobę: leczenie i profilaktyka zaburzeń genetycznych
13.   Kim jesteśmy: geny czy wychowanie?
DNA to najlepsza książka popularno-naukowa jaką przeczytałam w 2011 roku. Sięgnęłam po nią żeby przypomnieć sobie, to czego się nauczyłam z genetyki. Dała mi jednak dużo więcej. Umieszcza genetykę i badania nad ludzkim genomem w szerszym kontekście społecznym i politycznym. Daje dobry materiał do zastanowienia się, np.: to jakie, tak właściwie, jest moje zdanie na temat żywności genetycznie modyfikowanej? Dowiadujemy się jakie związki łączą naukę z biznesem i jak to wszystko się zaczęło.
A to wszystko opisane dowcipnie i z polotem, przystępnym językiem. Książka ta będzie pasjonującą lekturą zarówno dla specjalistów, jak i laików. Watson opowiada o sobie i swoim odkryciu w sposób szczery i bezkompromisowy. Przyznaje się do swoich błędów w ocenie różnych zjawisk, dzieli się swoimi wątpliwościami w kwestiach, którym poświęcił wiele lat pracy, tj. etyki badań naukowych.
DNA Tajemnica życia to książka, którą koniecznie trzeba przeczytać, mało tego – warto ją mieć, tym bardziej, że jest pięknie i bogato wydana.
Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz